НОВОСТИ |
Конспект урока по английскому языку на тему "Спорт и здоровый образ жизни" (8 класс). Спорт и здоровый образ жизни тема по английскому языкуТопики по английскому языку на тему "Спорт и здоровый образ жизни"Sport and healthy living guide They say, "Health is above wealth." One of the first duties we owe to ourselves is to keep our bodies in perfect health. If your body suffers from any disorder, our mind suffers with it, and we are unable to make much progress in knowledge, and we are unfit to perform those duties, which are required of us in social life. There are certain laws of health which deserve particular attention and they are so simple that even a child can learn them. A certain amount of exercise is necessary to keep the body in perfect condition. All the powers (mental and bodily) we possess are strengthened by use and weakened by disuse. Moderation in eating and drinking, reasonable hours of labour and study, enough sleeping time (not less than 7-8 hours a day), regularity in exercise, recreation and rest, cleanliness lay the foundations for health and long healthy happy life. Thousands of people consider sports to be very helpful in gaining good health. That's why every country pays much attention to developing sports. It is sport that helps to bring up physically strong, strong-willed, courageous and energetic people. In the last ten years recreational sport has become extremely popular, and, according to doctors is absolutely essential for a long and healthy life. The reasons of this enormous interest in sport of all kinds are varied. When you ask people why they spend so much time, effort, and sometimes money, they will talk about the physical benefits (feeling fit, increasing stamina, sleeping better, the chance of living a more active life), psychological benefits (self-discipline and respect, a sense of personal achievement, relaxation, getting rid of aggression), and the social advantages (meeting people with similar interests, the team spirit). However, the social aspect seems to be more important for men than for women. Very often, enjoying a drink with friends after the match is as important for the former as a physical activity itself. The latter generally see sport as a way of keeping fit rather than anything else. Of course, some people don't consider sport to be a hobby; it is an everyday work for them. Much is spoken now about problems in professional sport. There is a lot drug taking in sport. There is too much pressure on young sports people. Mountaineering and air sports such as hang-gliding, each kill at least 16 people every year. In one Sports Council study of 28,000 people, football was found responsible for more than a quarter of 2,000 injuries seen every year. But still many people are involved in professional sport and millions of people can not live without it. They prefer watching sporting events rather than taking part in them. They are so-called sport-fans. They pack stadiums during sport matches and competitions, they sit glued to the TV, and they are ready to give every moral support to their favourite sportsmen or teams. In the meantime thousands of ordinary people devote their spare time to going in for sports. They play indoor and outdoor games: volleyball, basketball, table tennis, hockey, lawn tennis. The number of participants and spectators show that the most popular games are basketball, hockey and, of course, football. A lot of people go in for track-and-field athletics, cycling, boxing, wrestling, gymnastics and so on. infourok.ru Урок по английскому языку по теме "Физкультура и спорт, здоровый образ жизни."Методическая разработка урока английского языка для 1 курса. Тема урока: Физкультура и спорт, здоровый образ жизни. Тип урока: комбинированный Цели: развивать умения работать коллективно и самостоятельно, совершенствовать лексические навыки и расширить лексический запас учащихся. Задачи урока: 1)Развивающие: развивать интеллектуальные способности студентов. Развитие навыков коммуникативной компетенции по всем видам речевой деятельности. 2)Образовательные: обучение студентов использовать полученные знания в различных видах речевой деятельности. 3)Воспитательные: развивать у студентов самостоятельность мышления, расширение кругозора студентов, поддержание интереса к предмету. Оснащение: раздаточный материал, учебник Безкоровайная Г.Т., Соколова Н.И., Койранская Е.А., Лаврик Г.В. “Planet of English”, доска. Ход урока I. Организационный момент. 1. Приветствие. T.: Good morning, boys and girls. I’m glad to see you. How are you? S.: We are fine, thank you. 2. Сообщение целей и задач урока. T.: Do you like sport? S.: Yes, I do./No, I don’t. Today we’re going to talk about sport and healthy way of life. But we shall have an unusual lesson. It will be a competition. Let’s divide into three groups. We will play different games, compete and discuss the ideas about a healthy way of life. At the end of the game we shall count our scores and find who is the winner. Don’t forget to offer to help to each other. Be friendly, creative and hardworking. So, it’s time to begin our competition. Let’s start it with the first exercise. 3. Read The proverb. Now I want you to look at the blackboard. You can see some numbers there. Your task is to read the proverb using the code. The team who will be the first get one score. 21 25 93436 188 7013 18 73069. Code: I – 2; t – 1; s – 5; n – 9; e – 3; v – 4; r – 6; o – 8; l – 7; a – 0. Key: It is never too late to learn. 4. guess the game. The next task is to guess the game. There is a card on each table. Take them please. Read the description of the sport and name them. Card 1. This game is played by two teams. There are six players in each team. They play game on an ice field. Card 2. It is a team game. Two teams hit large ball with their hands over a high net. The ball is not allowed to bounce on the ground. Card 3. It is a game of two players. Each player starts with sixteen different playing figures. They move the playing figures on a board. The aim of the game is taking your opponent’s king. Key: 1 – hockey; 2 – volleyball; 3 – chess. 5. Find the word. The third game is “find the words”. You can see the parts of the words on the blackboard. You should make up the words on the topic “Sport”. You will have five minutes to finish your task. Key: athlete, sports, football, wrestling, volleyball, hockey, jumping, swimming. 6. The next task is to show the words. There is a card on each table. Take them please. You can see the names of three kinds of sports. Show this words by means of mimicry and gesture. 1. football; box; swimming. 2. hockey; chess, tennis. 3. skiing; skating; riding. 7. The next task is to find the ten hidden words. Open your books on page 102, ex. 1. 8. Now it’s time to count your scores. The winner of our competition is friendship! At this lesson we’ve spoken about different kinds of sports. Do you want to be healthy? Would you like to do some sport? Can you name your favourite sports? (My favouirite sport is volleyball.) 9. And now open your journals and write down your hometask for the next lesson: H/t: 1) learn new words; 2) ask your parents about their favourite sports. Thank you for your work today. Good bye! infourok.ru Здоровье, спорт, правила здорового образа жизниДанная тема разработана для учебно-методического комплекса по английскому языку и составлена в соответствии с ФГОС третьего поколения и примерной программой учебной дисциплины «Иностранный язык» для специальностей среднего профессионального образования, одобренной и утвержденной Департаментом государственной политики и нормативно-правового регулирования в сфере образования Минобрнауки России от 16.04.2008г. Адресована студентам 2 курса очной формы обучения. Каждая тема включает в себя лексические единицы, тексты и диалоги с заданиями на понимание прочитанного, грамматический материал и задания по тренировке и закреплению усвоенного материала, задания по самостоятельному изучению тем дисциплины, вопросы для самоконтроля, перечень точек рубежного контроля. Тема Здоровье, спорт, правила здорового образа жизни План изучения темы
Краткое изложение теоретических вопросов
Неисчисляемые: абстрактные понятия, некоторые вещества, учебные предметы: courage, water, biology
Существительные, имеющие форму только единственного числа: Advice, applause, behaviour, commerce, damage, equipment, evidence, furniture, harm, information, insurance, knowledge, lightning, luggage, merchandise, money, news, nonsense, practice, produce, progress, research, rubbish, scenery, scope, thunder, travel, trouble, weather, work. Существительные, имеющие форму только множественного числа: Clothes, contents, earnings, expenses, feelings, goods, jeans, police, remains, scissors, surroundings, trousers. Притяжательный падеж существительных: Существительное с суффиксом -'s(-s') вместе со следующим за ним существительным образует притяжательную конструкцию. Example 1: the computer's memory (ед. ч) – the computers' memory(мн.ч.). Принадлежность можно выразить использованием предлога "of": Example 2: profits of the company. Практические задания 1. Прочитай все словарные слова по теме и постарайся их запомнить. Не забудь выписать транскрипцию сложных для тебя слов из словаря!
2. Выберите любые 7 слов или словосочетаний и составьте 4 своих предложений. 1.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 2.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 3.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 4.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 3. Прочитайте и переводите текст. Будьте готовы пересказать его. Sport in Our Life People all over the world are fond of sports and games. Sport makes people healthy, keeps them fit, more organized and better disciplined. It unites people of different classes and nationalities. Many people do sports on their personal initiative. They go in for skiing, skating, table tennis, swimming, volley-ball, football, body-building, etc. All necessary facilities are provided for them: stadiums, sport grounds, swimming pools, skating rinks, skiing stations, football fields. Sport is paid much attention to in our educational establishments. Gymnastics is a part of children's daily activities in the kindergartens. Physical culture is a compulsory subject at schools and colleges. Professional sport is also paid much attention to in our country. In city, where I live, there are different sporting societies, clubs and complexes. Practically all kinds of sports are popular in our country, but football, gymnastics and tennis enjoy the greatest popularity. As for me, I go in for table tennis (ping-pong). It needs mobility, liveliness and much energy. It keeps a person in a good form. I have been playing tennis for five years, but the more I play, the more I like it. I get a real joy taking part in competitions or simply playing with my friends. Sometimes, I go to tennis courts. Certainly, there's a great distance between my manner of playing and such favourites as Jim Courier, Stephan Edberg, Pete Sampras, Boris Becker, Per Korda, but I do my training with great pleasure and hope to play as well as our best players do. Sports in England The most popular games in England are cricket in summer and football in winter. Tennis and golf are also very popular; as well as running, jumping, swimming and rowing. Many Englishmen go in for boxing and horse-racing. When they get a really a snowy winter, they skate, ski and toboggan. Sport is an essential part of English life. 4. Вставьте пропущенные слова. 1. People all over the world are fond …. sports and games. 2. Many people do sports ……. their personal initiative. 3. Physical culture is a compulsory subject a… schools and colleges. 4. I get a real joy taking part … competitions or simply playing … my friends. 5. Many Englishmen go in for ………….. and ………………………….. 6. Sport is an …………….. part of English life. 5. Прочитайте, переведите и воспроизведите диалог: Dialogue 1 Tom: Good morning, Mary. How are you? Where are you going? Mary: Hello! I am fine. I am going to the tennis court to play a game of tennis. Will you join me? T.: With pleasure. I see tennis is your hobby. M.: Yes, it is. Tennis is very popular, because it is played all the year round - either on hard courts or grass courts in summer and on hard or covered courts in winter. And what games do you prefer, indoor or outdoor? T.: I am fond of football. M.: I like to watch football matches on TV. Dialogue 2 Jim: Ann, what is on (the) TV? Ann: A football match between the Germans and the British teams. J.: Are you watching? Who is expected to win? A.: I suppose the German team to be a winner. J.: And what is the score? A.: 3-2 in favour of the German team. 6. Спросите своего друга: - делает ли он зарядку каждый день; - заботится ли он о своём здоровье; - участвует ли он в спортивных соревнованиях; - занимается ли он спортом; - знает ли он популярные виды спорта в нашей стране; какие? - знает ли он популярные виды спорта в Британии; какие? - какой его любимый вид спорта; - как он предпочитает отдыхать; -занимаются ли его друзья спортом; - нравится ему зимний или летний спорт. 7. Разыграй следующую ситуацию*: Вы встретили своего товарища. Расспросите его, занимается ли он каким-либо видом спорта; как давно; есть ли у него спортивные успехи, награды; помогают ли ему занятия спортом организовывать своё время; есть ли у него спортивные кумиры; на кого он хочет быть похож. 8. Отгадай кроссворд.
Задания для самостоятельного выполнения: 1. Подготовить презентацию «Мой любимый русский спортсмен», (10-12 слайдов).
2. Написать эссе «Правила здорового питания».
Упражнение 1. Определите исчисляемые и неисчисляемые существительные: Factory, employment, news, job, work, profit, progress, car, transport, information, article, merchandise, firm, employee, money, banknote, company, customer, research, insurance, team, boss, cash. Упражнение 2. Соотнесите исчисляемые и неисчисляемые существительные с одинаковыми значениями: Traffic, equipment, insurance, machines, accidents, cars, employment, policies, travel, advice, news, laws, legislation, damage, jobs, journey, bulletins, hints. Упражнение 3. Выберите правильный вариант: 1. Statistics is/are a subject about which I know very little. 2. Where is/are the goods we ordered? 3. Information is/are very important for running business. 4. The money was/were acquired by dishonest means. 5. The news about this new company is/are inspiring. 6. In this job experience is/are more important than qualifications. 7. His advice was/were very useful. 8. Mathematics is/are often used as a test of intelligence. Упражнение 4. Исправьте ошибки: 1. The news are bad, I'm afraid. 2. She knows a great many persons. 3. Stress at work is not a recent phenomena. 4. Our office is situated in a pleasant surrounding. 5. The staffs are unhappy with the new arrangements. Упражнение 5. Подберите соответствующий перевод:
Форма контроля самостоятельной работы: Устный опрос, письменный опрос, контроль выполнения лексических и грамматических упражнений, защита презентации. Вопросы для самоконтроля по грамматике:
5. После каких букв и буквосочетаний прибавляется -es?6. Как читается -es? Напишите (скажите) пример. 7. Если существительное в единственном числе оканчивается на у с предыдущей гласной, как образуется множественное число? Напишите (скажите) пример. 8. Если существительное в единственном числе оканчивается на у с предыдущей согласной, как образуется множественное число? Напишите (скажите) пример. 9. Напишите (скажите) множественное число от man.
kopilkaurokov.ru
englishtopic.ru Методическая разработка по английскому языку по теме “Sport and healthy way of life” ( Спорт и здоровый образ жизни)МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ И МОЛОДЕЖНОЙ ПОЛИТИКИ СТАВРОПОЛЬСКОГО КРАЯ ГБПОУ «ГЕОРГИЕВСКИЙ РЕГИОНАЛЬНЫЙ КОЛЛЕДЖ «ИНТЕГРАЛ» ПЦК филологии и педагогики М.В. Ахумян Методическая разработка по английскому языку по теме “Sport and healthy way of life” ( Спорт и здоровый образ жизни) Георгиевск 2016 Составитель: Ахумян, M. В . Методическая разработка по английскому языку по теме / “Sport and healthy way of life” M.В. Ахумян ; Георгиевск: ГБПОУ ГРК. «Интеграл», 2016.- с.20 Предназначено для обучения студентов 1 курсов технических и социально-экономических специальностей Утверждена методическим советом ГБПОУ ГРК «Интеграл» протокол № _______ от «___» _____________ 2016 г. Секретарь методического совета Е.В. Шахова Зам. директора по УМР ГБПОУ ГРК «Интеграл», к.т.н. М.И. Алишев Одобрено на заседании ПЦК филологии и педагогики Протокол № 1 от «31» августа 2016 г. Председатель ПЦК, к.ф.н. И. Г. Сощенко Рецензент: Зав. политехническим отделением Н.А. Гармаш Пояснительная записка Данная методическая разработка предназначена для обучения студентов 1 курсов технических и социально-экономических специальностей при изучении темы “Sport and healthy way of life ”( Спорт и здоровый образ жизни). Цель методической разработки – развить у студентов навыки чтения, перевода, устной речи по теме, предусмотренной программой ССУЗов по предмету «Английский язык» Учебный материал имеет коммуникативно-речевую направленность и представлен в виде текстов. Тексты сопровождаются лексикой, необходимой для их восприятия, а также вопросами и упражнениями для контроля и понимания прочитанного. Содержание Тема №1 OLYMPIC GAMES Text1. 1 Olympic Games Text1. 2 A Brief History of the Olympic Games Тема №2 Sport in our life Text 2.1 Sport in our life Text 2.2 Sport in Great Britain. Text 2.3. Sport in the USA Text 2.4. Player' Code of Behavior Тема №3 Healthy living guide Text 3.1 Healthy Living. Text3.2 Healthy way of life Text 3.4 Health. . Text 3.5 Keeping Fit. Тема №4 Some exercises for healthy life and good mood Темы творческих работ по теме «Спорт и здоровый образ жизни» Text1.1 OLYMPIC GAMES The world's greatest international sports games are known as the Olympic Games. The Olympic idea means friendship, fraternity and cooperation among the people of the world. The Olympic Movement proves that real peace can be achieved through sport. The Olympic emblem is five interlinked rings: blue, yellow, black, green and red. Any national flag contains at least one of these colours. The original Olympic Games began in ancient Greece in 776 B.C. These games were part of a festival held every fourth year in honour of God Zeus at the place called Olympia. It was a great athletic festival, including competitions in wrestling, foot racing and chariot racing, rowing and others. The games were for men only. Greek women were forbidden not only to participate but also to watch the Olympics. The first modern Olympic Games were held in Athens in 1896. Then they were resumed in London after the Second World War. Since then the Olympics are held every fourth year in different countries. infourok.ru Конспект урока по английскому языку на тему "Спорт и здоровый образ жизни" (8 класс)Урок английского языка по теме «Спорт и здоровый образ жизни», 8 класс. Разработал: учитель английского языка Глухова Татьяна Ивановна, ГБОУ ООШ № 39 г. Сызрани Самарской области. Тема урока: «Спорт и здоровый образ жизни» Тип урока: обобщающий Цель урока: обобщение знаний учащихся и развитие навыков коммуникации по теме ««Спорт и здоровый образ жизни» Задачи: 1. обучающая: развивать и совершенствовать навыки аудирования и монологической речи, тренировать учащихся в чтении текста с целью поиска и извлечения необходимой информации; 2. развивающая: развивать у учащихся умение логически составлять рассказ по теме; умение самостоятельно работать с текстом; творческого мышления, готовности к коммуникации; 3. воспитательная: поддерживать интерес к изучению английского языка, создавать условия для формирования у учащихся понятия здорового образа жизни. Оборудование: Интерактивная доска (или мультимедиа – проектор, подключенный к компьютеру с колонками, экран), презентация Power Point “Sport”, раздаточный иллюстративный материал, оценочные фишки, учебник «English 8» и рабочая тетрадь. (авторы учебно-методического комплекта: В.П. Кузовлев, Н.М. Лапа, Э.Ш. Перегудова). ХОД УРОКА I. Организационный момент. Teacher: Good morning dear friends. Are all pupils here in the class? Who is absent? You are welcome at our lesson. Are you ready to begin the lesson? Check your textbooks, Activity Books, daybooks and Activity Sheets for writing. II. Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся. Teacher: We have finished studying Unit 4 “Are you a good Sport?” Today we’ll speak about different kinds of sport, do some activities, read the text, make up dialogues and discuss some topics. Let us begin the discussion. Teacher: There is a proverb “Sport means health”. How do you understand it? Pupil 1: I think we all need exercise. Regular exercises give you more energy. Exercises make you feel and look better. A person can choose sports and games for any season and for any taste. Sports help people to stay in good health. Teacher: Thank you. You are right. III. Актуализация знаний: речевая зарядка. Teacher: First pupils, answer my questions, please. - What form are you in? - Do you enjoy doing or watching sport?
IV. Обобщение и систематизация знаний. Основной этап урока: 1. активизация употребления в речи учащихся лексики по теме «Спорт». Teacher: Thank you. I see you are fond of sports and games. Even if you don’t plan to make a career in sport you still have to practice. Now pupils let’s revise the vocabulary to the topic “Sport”. Please, read and name several things you can do with a ball. Name or write down: 5 games where you can hit the ball. (5 игр, где можно ударить по мячу) 4 games where you can pass the ball. (4 игры, где можно передавать мяч) 3 games where you can catch the ball. (3 игры, где можно ловить мяч) 2 games where you can kick the ball. (2 игры, где можно ударить по мячу ногой) 1 game where you can hit the ball with your head. (игру, где можно ударить по мячу головой) infourok.ru Открытый урок по Английскому языку на тему "Физкультура и спорт, ЗОЖ"Областное государственное автономное профессиональное образовательное учреждение «Шебекинский агротехнический ремесленный техникум» ПЛАН — КОНСПЕКТ ОТКРЫТОГО УРОКА ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ. ТЕМА «ЛЕКСИКА ПО ТЕМЕ «ФИЗКУЛЬТУРА И СПОРТ, ЗДОРОВЫЙ ОБРАЗ ЖИЗНИ». ДЛЯ 1 КУРСА ГРУППЫ 1 С Преподаватель иностранного языка: Демина А. М. 2017 План-конспект урока Тема урока:Лексика по теме «Физкультура и спорт, здоровый образ жизни».Цель урока: развивать умения работать коллективно и самостоятельно совершенствовать навыки устной речи, письма и чтения.Задача урока:Обучающая: обучать студентов использовать полученные, знания в различных видах речевой деятельности.Развивающая: развивать навыки говорения, письма, чтения.Развивать навыки устной речи ,создания ситуации, беседы.Воспитательная: воспитать у обучающихся культуру общения и поведения интереса и люби к языку.Тип урока: комбинированный.Оснащения урока: учебник, словарь, доска.Литература: учебник «PlanetofEnglish» Г.Т Безкоровайная, С.Н Соколова, Е.А Койранская , Г.В Лаврик.Словарь:JaneCollin ,A. Savitsky. Ход работы:
-приветствие -рапорт дежурства 2. Актуализация опорных знаний. Цель: определить у обучающихся знания по определенному материалу .Исчисляемые, неисчисляемыесуществительные.A lot of, much, many, a little, little, a few, few.Какие существительные относятся к исчисляемым, какие к неисчисляемым?Обучающие выполняют упражнения для закрепления прошедшего материала. 3.Объяснение нового материала. Лексика по теме Физкультура и спорт, здоровый образ жизни». T.; Today we shall have an unusual lesson. It will be a competition. We have have already divided into three groups. We shall play different games, compete, brush up your grammer, share and discuss the ideas about a healthy way of life. At the end of the game we shall count our scores and find out who is the winner. Don’t forget to help to each other. Be friendly, attentive, intelligent, creative and hardworking. It’s time to begin our competition. Let’s start it with the first exercise. FIRST COMPETITION Now I want you to look at the blackboard. You can see some numbers there. Your task is to reed the proverb using the code. The team who will be the first get 1 score. 21 25 93436 188 7013 18 73069 Code: I – 2; t – 1; s – 5; n – 9; e – 3; v – 4; r – 6; o – 8; l – 7; a – 0. Key: It is never too late to learn (Никогданепоздноучиться). SECOND COMPETITION The next task is for you to guess the game. There is a card on each table. Take them please. Read the description of the sports and name them. Key: 1 – hockey; 2 – volleyball; 3 – chess. THIRD COMPETITION The third game is “ Find the words”. You can see the parts of words on the blackboard. You will make up the words on the topic “Sport”. You will have some minutes to finish your task. rtsjum mming wrest lete ball volle hoc yball ping swi ling ath foot spo key FOURTH COMPETITION Физкультминутка. Your task is to show this words by means of mimicry and gesture. FIFTH COMPETITION Open your books on page 102. Exercise one. Find the ten hidden words. Рефлексия. Now it’s time to count your scores. The winner of our competitions is friendship! Thank you for your work today. Lat’s congratulate each other. Clap your hands please. I want you to name three purpose to keep fit and five ways to keep fit. It will be your homework. Thank you. Good – bye. infourok.ru |
Цельнозерновые злаковые
Цельнозерновые злаковые – это «медленные» углеводы. Тут и хлеб, и макаронные изделия, хотя бы на 50% состоящие из цельнозерновой муки, и нешлифованный коричневый рис.
Жиры
Только полезные жиры! Оливковое, рапсовое, подсолнечное и другие растительные масла подойдут для салата.
Фрукты
Употребляйте достаточно фруктов – всех цветов и размеров. Они обеспечивают вас витаминами и микроэлементами и отлично заменят десерт. |